Niçin Hatıra Parası Verilir ?

Bazı özel olay veya konu anısına verilmiş paralardır. Herhangi bir olay ya da önemli anların yıldönümlerini hatırlamak amacı ile verilen anı ve hatıralardır. Koleksiyoncuların merakını uyandıran simgelerdir. Bu tür sikke, ihraç edilmiş üzerinde vesilesiyle referansla ayrı bir tasarıma sahiptir. Bazı ülkeler de düzenli dolaşım için hatıra paralar veren olmasına rağmen bu kategoride birçok sikke, sadece koleksiyoncular öğeler olarak hizmet vermektedir. Tematik sikkelerin geniş sayılar sürekli böyle tematik paralar ya da sık sık bulanık herhangi bir olay ya da yıldönümü, hatıra paralar ve sikkeler tematik olaylar arasındaki ayrımı anmak. Antik anıt veya siteleri, tarihsel kişilikleri, nesli tükenmekte olan türleri vurgulayarak, ölümsüzleştirir.

 

Tarihsel, herhangi bir devlet tarafından verilen paralar her zaman mevcut siyasi ya da ekonomik durumu yansıtmış. Birçok antik ve modern öncesi paralar kesinlikle çağdaş zamanlarda olayları anmak. Örneğin, Roma sikkeleri genellikle askeri kampanyalar ve yabancı güçlerin yenilgisi referansları var. Bu ters tip genellikle sembolik Roma makama son zamanlarda fethedilen toprakların itaat temsil eder. Bu tür paralar eski siyasi propaganda örnekleridir. Roma İmparatorluğu mağlup düşman temsil eden bir gurur savaşçı ‘yetiştirme’ bir cılız figürü ile temsil edilebilir.

 

Tarih boyunca, sikkeler yaygın mutlaka bu vesileyle açıkça gerekçe olmadan, özel günlerde yayımlanmıştır. Bazı durumlarda, acil para gibi kuşatma altında bir şehir olarak olumsuz koşullar altında yayımlanmıştır. Şehir, Osmanlı İmparatorluğu’nun askerleri tarafından kuşatılmış iken bu tür acil paralar, 1529 yılında Viyana’da basıldı. Zaman koşullar nedeniyle, bu tür paralar sık ​​sık yerine yuvarlak olanlardan daha (bir yuvarlak olandan bir kare turta üretmek için daha kolay ve daha hızlı oldu), kare börekler üzerinde darp edilmiştir. Bu dönemin Avrupalı ​​kare sikkeler Alman adı ‘klippe’ tarafından bilinmektedir. Paraları da, ya da egemen bir derebeyi tarafından haraç ya da savaş tazminatı ödenmesi için bir askeri kampanya finansmanı belirli bir amaca ihraç olabilir.

 

Son yüzyıllarda, özel olarak hazırlanan paralar, yeni bir hükümdar giyme ilan verilmiş edilmiştir. Bu tür paralar ‘cömertlik’ sikke olarak bilinir. Sikke Bu tür mutlakiyet çağında Babür döneminde (‘nisar’ sikkeleri) sırasında Hindistan’da yayınlanan ve Avrupa’da edildi. Avrupa’da, bu tür paralar halktan ilgi ve alkış ulaşmak için, kraliyet arabasına gelen dağıldı. İsveç’te, bu tip sikkeler geç olarak ihraç edildi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir